Preot Paroh

Parintele Mirel Tudose, s-a nascut in Mihaiesti, judetul Arges la data de 31 august 1968. Studiile teologice le-a inceput cu Seminarul Teologic din Bucuresti, iar dupa aceea a absolvit Facultatea de Teologie din cadrul Universitati Pitesti, sectia teologie pastorala.

In anul 1993 se casatoreste cu Anca Iordache, cea care-i va fi alaturi in toate provocarile pastoratiei, bucurandu-se impreuna si de toate binecuvantarile primite de la Dumnezeu. In 1994 sunt binecuvatati de Tatal Ceresc cu un baiat – Ioan Rares.

In luna septembrie a anului 1995, se invredniceste de darul preotiei, primit prin mainile Prea Sfintitului Episcop Nifon al Sloboziei si Calarasilor (in acea vreme), pe seama parohiei Sfantul Nicolae, Gostilele – Fundulea, judetul Calarasi. Din anul 2002 se stabileste in Statele Unite, unde este primit sub omoforul Inalt Prea Sfintiei Sale Arhiepiscopul Nathaniel al Episcopiei Ortodoxe Romane de la Vatra Romaneasca, care-i incredinteaza spre pastoratie Misiunea Sfantul Ioan Gura de Aur din Nashville – Tennessee. De la 1 aprilie 2004, parintele Mirel Tudose este numit preot paroh la Parohia Sfanta Maria Magdalena din Houston.

Dumnezeu sa vă Binecuvinteze!

priest 2 785x1024 - Preot Paroh